Stanovení diagnózy

Stanovení diagnózy

Je třeba navštívit alergologa, který zjistí příčinu vaší alergie a určí alergen (nebo alergeny) zodpovědný za alergickou reakci.

Stanovení diagnózy probíhá v několika krocích

1.
Podrobný rozbor obtíží
, dosavadní léčby, prostředí a způsobu života

2.
Kožní testy,
na vnitřní stranu předloktí se aplikují kapky alergenových extraktů, které umožní určit alergen (případně alergeny) způsobující alergii

3.
Případné vyšetření krve pro doplnění a potvrzení diagnózy

Alergie na zvířata

Příčinu alergie je možné řešit

Alergenová imunoterapie (AIT) je jediná léčba, která řeší samu příčinu alergického onemocnění¹. Používá se u pylové, roztočové, zvířecí, popřípadě u plísňové alergie a alergie na hmyzí jedy.

Princip alergenové imunoterapie spočívá ve snižování přecitlivělosti organismu na alergen. Dojde ke zmírnění příznaků alergie, a tím pádem se sníží i množství potřebných úlevových léků.

Alergenová imunoterapie má zároveň léčebný i preventivní účinek. Preventivně brání vzniku nových alergií a rozvoji alergického astmatu.

Alergenovou imunoterapii může na základě diagnózy předepsat pouze váš alergolog.

Léčba alergenovou imunoterapií

Zmírnění příznaků

Úlevové (symptomatické) léky existují v různých formách: nosní či oční kapky, nosní spreje, inhalační aerosoly, tablety, kapky, sirupy či injekce.

Některé poskytují pouze dočasné zmírnění příznaků (např. antihistaminika), některé se vyznačují dlouhodobějšími účinky v souvislosti s útlumem zánětlivých procesů při alergických reakcích (např. kortikosteroidy, antileukotrieny, kromony, některá antihistaminika). Žádné z těchto léků však neřeší skutečnou příčinu vaší alergie.

Zmírnění příznaků alergie

Omezení kontaktu s alergenem

Je třeba omezit kontakt s alergenem, který vám způsobuje obtíže. To je v praxi obvykle možné jen částečně, proto je třeba zároveň zahájit léčbu.

Referencie:
1. Pawankar R, et al. (Eds). WAO White Book on Allergy 2013 Update. Available at: http://www.worldallergy.org/definingthespecialty/white_book.php. Last accessed 24 January 2019

CZ-GEN-EDU-0121-exp0122